Vermut Fiyatları 2021 – Kokteyl Tarifi: Votka Martini Nasıl Yapılır?

Vermut Fiyatları 2021 – Kokteyl Tarifi: Votka Martini Nasıl Yapılır?

Vermut Fiyatları 2021 – Kokteyl Tarifi: Votka Martini Nasıl Yapılır?

Vermut Fiyatları Güncel 2021

Vermut ülkemizde fazla bilinmeyen bir içki türü olsa da yine de bu içkinin birçok seveni var diyebiliriz. Bu alkolün tadının güzel ve ilgi çekici olmasının en önemli sebebi içerisinde bulundurduğu baharat türleridir. Aslında bakıldığında vermut bir şarap türüdür. Söylendiği gibi şarabın içerisine koyulan baharatlar onu farklı kılıyor. Bu alkol türü genel olarak tarçın, kakule ve pelin otu ile aromalaştırılıyor. Bu bitki türlerini seven kişilerde şarap bağımlılıklarını bu şekilde dizginleyebiliyor. Bu yazımızda vermut ile ilgili birçok bilgiyi sizlerle paylaşırken özellikle fiyatı konusuna değineceğiz.

Vermut un Kısa Tarihi

Bu içki türünün isim anlamı Almanca kökenli olan “wermut” kelime öbeğinden gelmektedir. 1786’lı yıllarda İtalya’nın Torino kentinde yaşamını sürdüren Antonio Benedetto Carpano tarihin ilk vermut unu ortaya çıkardı. Bu alkol türü ilk olarak hastalık tedavilerinde kullanılmış ancak bir süre sonra içerisinde bulunan alkolün sarhoş edici etkisi keşfedilince içki olarak kullanılmaya başlanmıştır. Böyle bir tarihe sahip olan alkol türünü tüketmemek insanın elinde değil diyebiliriz.

Vermut Nasıl Yapılır?

Ağzınıza layık bir vermut yapmak için aşağıda belirtilen adımları eksiksiz olarak yerine getirmeniz gerekiyor. Aksi halde oluşturmuş olduğunuz alkolün etkisi hiçte beklediğiniz gibi olmayacaktır.

  • Beyaz üzümden oluşturulan şarabı fermente ettikten sonra bazı baharatlar kullanılarak tatlandırılır.
  • Tatlandırma işlemi gerçekleştirildikten sonra bu karışımın içerisine alkol ve şeker ilave edilir.
  • Alkol ekleme işleminin ardından alkol oranı %15’in üzerine çıktığı için damıtma işlemi uygulanır.
  • Damıtma işlemini tamamladıktan sonra vermut istediğiniz kıvama gelmediyse karamel ve mistel eklemesi yapabilirsiniz.

Bu şekilde ortaya çıkan vermut un içeriğinin neredeyse %80’i şarap olacaktır. Tabii ki bu iki içki türünü birbirinden ayıran en önemli özellik vermut un içerisinde bulunan baharatların mis kokusudur.

Votka Martini Kokteyl Tarifi
Votka Martini Kokteyl Tarifi

Vermut Nasıl İçilir?

Bu içki türünü nasıl tüketeceğiniz tamamen sizin tercihlerinize bağlıdır denilebilir. Aynı şekilde şarapta olduğu gibi bu alkolü de yemek öncesinde iştahınızın açılması için tüketebilirsiniz. Tabii ki yemek öncesinde tüketilen vermut diğer vermut türlerine göre farklı olup bir kadehten fazla tüketilmemektedir. Aksi halde iştah açıcı etkisini kaybederek olan iştahınızı da elinizden alır. Bunların yanı sıra vermut u kokteyl haline getirerek de tüketebilirsiniz. Martini ve Manhattan olarak adlandırılan kokteyllerin içerisinde vermut bulunuyor.

Vermut Fiyatları 2021 Yılında Ne Kadar?

Belki de hayatınızda tüketebileceğiniz en lezzetli alkol türlerinden biri olan vermut un fiyatı ülkemizde her zam döneminde bir kat daha artarak pahalı fiyatlara denk getirilmektedir. Tabii ki hal ne kadar böyle olursa olsun ÖTV’yi falan hesaba kattığımızda bu tür fiyatlandırmalar ile karşılaşmak bizleri hiçte şaşırtmıyor. Biz de bu alkol türünü tüketecek kişilere gerekli bilgileri vermek için aşağıda bulunan fiyatlandırmaları sunuyoruz. Karşılaşacağınız tablonun içerisinde vermut un fiyatları marka ve boyut olarak listelenmiştir.

Vermut Fiyatları 2021 Güncel Listesi;

Vermut Fiyatları

  • Martini Bianco 75 cl : 147,50 TL
  • Martini Extra Dry 75 cl : 147,50 TL
  • Martini Rosso 75 cl : 147,50 TL
  • Otto’s Athens Vermouth 75 cl : 199,00 TL


Votka Martini Kokteyl Tarifi (Video)E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir