Evde Bira Nasıl Yapılır

Evde Bira Nasıl Yapılır

Arta alkol zamlarıyla birlikte birçok kişi evde bira nasıl yapılır sorusunun cevabını aramaya başladı. Biz de siz değerli okuyucularımız için bu konuyu araştırdık ve bir makale hazırladık. Aşağıdaki yazan bilgilerden yararlanarak sizler de evde bira yapımı hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan gelin yazımıza birlikte göz atalım.

Evde Bira Yapımı

Evde bira yapmak istiyorsanız ilk olarak bira yapım kiti almanız gerekmektedir. Bira kiti için internette satılan hazır ürünlere göz atabilir ve tek seferde ihtiyacınız olan tüm ürünleri satın alabilirsiniz. Bira yapım kiti içerisinde şunlar yer almaktadır;

 • Şişeleme aparatı
 • Şişe kapağı
 • Karıştırıcı
 • Fermantasyon kovası
 • Termometre
 • Temizleyici
 • Hava kilidi
 • Plastik musluk
 • Bira kiti
 • Maya

Evde bira yapımı için ilk olarak bu seti hazır olarak çeşitli internet sitelerinden almalısınız. Daha sonra yapmanız gereken adımlar aşağıda sıralı liste halinde verilmiştir.

 1. Fermantasyon kovasını set içerisinden çıkan temizleyici ile temizleyiniz. Kap içerisinde köpük kalabilir. Bu köpük temizleyici olduğundan size veya yapacağınız biraya herhangi bir zarar vermez.
 2. Daha sonra elinizde bulunan malt özünü kovanın içerisine dökünüz. Kutu içerisinde kalan kısmı sıcak suyla çözerek tamamen boşaltabilirsiniz.
 3. Kovanın hacmini 23 Litreye tamamlayana kadar su ilave ediniz.
 4. Karıştırma çubuğuyla iyice karıştırınız.
 5. Bira mayasının paketini açarak kovanın yüzeyine serpiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli kısım mayayı serptikten sonra karıştırmayınız. Maya tamamen yüzeyde kalmalı.
 6. Daha sonra fermantasyon kovasının kapağını kapatarak hava kilidini yerleştirin.
 7. 2 hafta mayalamaya bırakarak güneşten ve yüksek sıcak- soğuk bölgelerden koruyarak muhafaza ediniz.
 8. 2 haftanın sonunda biralarınızı şişeleyerek 1 hafta gazlanmaya bırakınız.
 9. 1 hafta sonra biranızı afiyetle içebilirsiniz.

Yukarıdaki bilgilerden faydalanarak evde bira nasıl yapılır öğrenmiş oldunuz. İlk yaptığınız biranın maliyeti tüm ekipmanlarla birlikte pahalıya gelse de daha sonra yaptığınız biraları sadece kit ve maya alarak yapabilirsiniz. Yaklaşık olarak bir şişe biranın maliyeti sizin için 3-4 TL tutacaktır. Bira yapım kiti için internetteki çeşitli siteleri kullanabilirsiniz. Bira kiti farklı özlerde ve tatlarda yapılmaktadır. İnternetten her seferinde farklı kitleri sipariş ederek yeni tatlar keşfedebilirsiniz. Bu tür daha fazla yazı için sitemizi gezebilir ve birbirinden faydalı yazıları okuyabilirsiniz.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir