ROM Fiyatları 2021 – Korsan İçkisi Rom un Kısa Tarihi

ROM Fiyatları 2021 – Korsan İçkisi Rom un Kısa Tarihi

ROM Fiyatları 2021 – Korsan İçkisi Rom un Kısa Tarihi

Rom Fiyatları Güncel 2020

Bu içki türünün değeri ülkemizde hiçbir şekilde bilinmedi desek yeridir. Ana maddesi şeker kamışı olan ve Orta Amerika, Latin Amerika ve Karayip adalarında yüksek miktarlarda üretilen Rom bu bölgede “Korsanların İçkisi” olarak biliniyor. İçki türünün isminin kökeni üretildiği bölgenin anadilinde “gürültü” anlamına gelmektedir. Asıl adı “Rumbillion” olsa da bu telaffuz kısaltılarak “Rom” haline gelmiştir. Bu yazımızda rom ile ilgili tarihsel gelişimi ve fiyatlandırmaları ile ilgili bilgileri bulabileceksiniz. Aynı zamanda yazımızın son aşamasında ise içkinin ülkemizdeki güncel fiyatlandırmaları hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Captain Morgan White Rom
Captain Morgan White Rom

Romun Kısa Tarihi

Bu alkol türünün oldukça ilgi çekici bir tarihi vardır. 15. yüzyılda Kristof Kolomb tarafından Amerika keşfedildiğinde bu adalara kendi çabaları ile şeker kamışı götürmesiyle büyük serüven başlar. Tarihte ilk olarak 1700’lü yıllarda Jamaika, Brezilya ve Barbados’da üretilen bu içki 18. yüzyıla gelindiğinde Amerika kıtasında en fazla tüketilen içki türü konumuna gelmeyi başardı. Bu alkol türü ile aynı zamanda Rom Sling kokteyli yapılmaktadır. Bu kokteyl türü ise Amerika’nın ilk kokteylidir. Günümüzde Rom içkisi en yoğun olarak Jamaika’da üretilmektedir.

Rom Nasıl Yapılır?

Bu içki türü yapılırken kullanılan en önemli malzeme şeker kamışı suyudur. Şeker kamışı suyunun üstün profesyonellik ile damıtılması sonucunda bu alkol ortaya çıkar. Tabii ki anlatacaklarımız bununla sınırlı kalmayacak ve size gerekli tüyoların tamamını vereceğiz. Rom üretiminde şeker kamışı suyunun damıtılması sonucunda elde edilen karışım Jamaika yöresinin geleneksel malzemeleri olan Pot Still ve Kolon İmbikler aracılığı ile damıtılmaktadır. Bu damıtma işleminin ardından olgunlaşma süreci başlayacaktır. Olgunlaşma sürecinde ise fıçı işlemi görmesi gerekiyor. Bir süre boyunca fıçılarda damıltıldıktan sonra içilebilir hale gelir. Tabii ki çoğu alkolde olduğu gibi damıtma sürecinde kullanılan fıçının türü bu alkolün tatlandırılmasında büyük etki sahibidir.

Rom Fiyatları 2021 Yılında Ne Kadar?

Türkiye’de çok tercih edilmeyen bir alkol türü olduğu için bu alkolü kolay kolay büfelerde bulamazsınız. Hatta bu sebeple fiyatlarında da büyük ölçüde farklılıklar görebilirsiniz. Sabit fiyatlar ile satılan rom içkisi yurtdışına göre ülkemizde daha pahalı fiyat çeşitlerini ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple büfeye rom almak için gitmeden önce fiyatı hakkında detaylı bir araştırma yapmanızı öneriyoruz. Bu sebeple sizleri bilgilendirmek amacıyla aşağıda bulunan tabloda rom markalarına göre fiyatlandırmalar hakkında gerekli bilgilerin sizlere aktarımını sağlayacağız.

Rom Fiyatları 2021 Güncel Listesi;

Havana ROM

Havana Anejo Anos 70 cl Rom : 195,00 TL

Havana Anejo Blanco 70 cl Rom : 205,00 TL

Havana Seleccion De Maestros 70 cl Rom : 315,00 TL

Bacardi ROM

Bacardi Carta Oro 70 cl Rom : 220,00 TL

Bacardi Carta Blanca 70 cl Rom : 210,00 TL

Bacardi Carta Negra 70 cl Rom : 230,00 TL

Malibu ROM

Malibu 50 cl Rom : 130,00 TL

Malibu 70 cl Rom : 162,00 TL

Captain Morgan

Captain Morgan Gold 70 cl Rom : 155,00 TL

Captain Morgan White 70 cl Rom : 155,00 TL

Zacapa

Zacapa 70 cl Rom : 390,00 TL


ROM Bacardi ile kokteyl tarifi


Mojito kokteyl tarifi, nasıl yapılır?

 E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir