Absinthe (Yeşil Peri) Fiyatları 2021 – Nasıl İçilir ve Hazırlanır

Absinthe (Yeşil Peri) Fiyatları 2021 – Nasıl İçilir ve Hazırlanır

Absinthe (Yeşil Peri) Fiyatları 2021 – Nasıl İçilir ve Hazırlanır

Absinthe Fiyatları Güncel 2021

Abshinte ya da Yeşil Peri olarak bilinen bu alkol türü üretim aşaması bakımından rakı ile aşırı derecede benzerlik göstermektedir. Ancak içkinin alkol oranına baktığımızda piyasada bulunan birçok alkolden daha ağır olduğunu söylemek çok doğru bir yaklaşım olacaktır. Türkiye’de yasaklanmasının sebebi de aşırı derecede ölümcül bir etkiye sahip olmasıdır. Türkiye’de satışı yasak olan ancak bazı kişiler tarafından sürekli olarak tüketilen Abshinte hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda bulabileceğiniz gibi aynı zamanda nasıl üretildiği ve hangi karışımlardan ortaya çıktığı gibi bilgilere de sahip olabileceksiniz. İlk olarak bu içki türünün tarihçesine odaklanalım.

İsviçre Kübler %53 Absinthe
İsviçre Kübler %53 Absinthe

Abshinte’in Tarihi

Bu içki türünün ortaya çıkışı ile ilgili net bilgiler bulunmasa da yakın tarihte genel olarak Fransız doktor Pierre Ordinaire veya İsviçreli Herniod kardeşler tarafından bulunduğu düşünülüyor. Tabii ki bu bilgiler sadece rivayetten ibarettir. Bu içkinin gün geçtikçe popüler hale gelmesi bazı girişimcileri harekete geçiriyor ve kendi işletmelerinde üretilmesi için bu iki kişiden herhangi birinden kendi bünyelerinde üretilmesi için izin alınıyor. Abshinte’in Fransa’da yasaklanması 1914 yılında gerçekleşiyor. Bu yasağın sebebi ise Abshinte içkisinin aşırı derecede popüler hale gelip şarap üreticileri tarafından bu duruma karşı çıkılmasıdır. Alkol ile ilgili bazı teoriler ortaya atılıyor ve bu teorilerden dolayı satışı tamamen yasaklanıyor. Bu durum ile birlikte İngiltere bu alkolün satışını yasaklamadığı için kendi bünyesinde üretim yapmaya devam ediyor.

Abshinte Nasıl Yapılıyor?

Bu içki türü diğer içki türlerinde olduğu gibi standart bir yapılış şekline sahip değildir. Bundan kaynaklı olarak her ülke kendine göre üretebilir. Aynı zamanda üretimde olan farklılıklardan kaynaklı olarak renginde de değişiklikler olabiliyor. Ancak bu renk değişikliği sadece yeşil ve yeşilin tonları ile gerçekleşiyor. Bu içkinin üretiminde kullanılan en yaygın yöntem damıtma ve soğuk karışım yöntemidir. Her iki yöntem ile ilgili bilgiler aşağıda verilmiştir.

Abshinte Üretiminde Damıtma

Bu aşama aslında üretimin başlangıç aşamasıdır diyebiliriz. Damıtılmış alkolün pelin otu, yeşil anason ve diğer bitkiler ile karıştırılma işlemi bu aşamada gerçekleşir. Ardından toplu damıtmaya geçildiğinde yapılacak işlem üreticinin tercihine göre belirlenir. Üretici isterse tekrardan tüm karışımı damıtmaya alır. Eğer ki yüksek bir alkol miktarına sahip Abshinte üretmek istiyorsanız ilk damıtma aşamasında yaklaşık %72 alkol oranına sahip bir içki üreteceksiniz. Her damıtma işleminde içkinin alkol seviyesi düşecektir. Bu sebeple ayarlamalarınızı kendiniz yapmalısınız.

Üretimde Soğuk Karışım

Rodnik's Absinthe %70
Rodnik’s Absinthe %70

Bu aşama genel olarak şarapta da yoğun olarak kullanılsa da Abshinte’de birçok bitkinin bulunması sebebiyle daha fazla kullanılıyor. Bunun sebebi alkolün derecesi çok yüksek olacağı için renklendirme işlemine ihtiyaç duyulacağıdır. Tabii ki renginin koyuluğu sizin tercihlerinize bağlıdır.

Absinthe Fiyatları 2021 Yılında Ne Kadar?

Abshinte satışı Türkiye’de her ne kadar yasak olsa da bazı büfeler ve alkol satışı yapan yerler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu alkol türünün genel olarak fiyatları çok yüksek olacağı için satın almaya gitmeden önce ilk olarak internetten fiyatlar hakkında araştırma yapmanız gerekmektedir. Bu konu hakkında bilgileri bu yazımızın alt kısmında tablo halinde bulabilirsiniz.

Absinthe Fiyatları 2021 Güncel Listesi;

Absinthe Fiyat 2021

Absinthe Polski 50 cl : 265,>00 TL

Absinthe Polski 70 cl : 351,00 TL

Rodnik’s Absinthe %70 70 cl : 350,00 TL


Yeşil Peri (Absent) Nasıl içilir?E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir